Čištění hedvábných koberců

Čištění hedvábných koberců je složitý proces, u kterého je nutno dodržovat stanovený postup čištění hedvábných koberců. Po inspekci hedvábného koberce a rozhodnutí o způsobu čištění hedvábného koberce přikročíme k vlastnímu čištění hedvábného koberce. Základem pro vyčištění hedvábného koberce je důkladné ruční vyklepaní prachových částic a odsátí mechanických nečistot z hedvábného koberce. Hedvábné koberce by se neměli čistit mokrou cestou, ale setkáváme se s tím, že některé firmy tyto hedvábné koberce přesto čistí vodní cestou a způsobují poškození hedvábného koberce. Potom se na nás klient obrací zda by jsme nemohli vrátit vzhled jejich poškozeného hedvábného koberce. Snažíme se napravit poškození a opticky zlepšit pohled na takto poškozený hedvábný koberec.

Ve firmě Kukoberec proto použiváme přípravky dané na hedvábné koberce firmy Prochem EUROPE L.T.D. (dále pod zkratkou PEU), která čistí hedvábné koberce britské královské rodině. Čištění hedvábných koberců probíhá ve dvou fázích, nejprve se snažíme odstranit skvrny na hedvábném koberci a teprve potom čistíme celou plochu hedvábného koberce. Třásně hedvábných koberců se čistí opět prostředky firmy Prochem EUROPE L.T.D.

Péče o hedvábné koberce

Hedvábí patří mezi nejlehčí vlákna. Pravé hedvábí se vyznačuje enormní pevností při zatížení. Hlavní surovinou pro výrobu pravého hedvábí je zámotek larvy bource morušového. Ale larva se nejprve musí vylíhnout z oplodněného vajíčka a to trvá dlouhých deset měsíců. Po tuto dobu musí být o vajíčka dobře postaráno. Po vylíhnutí larev se okamžitě projeví jejich velká chuť k jídlu. Jedinou potravou jsou lístky morušovníku. 1500 housenek spotřebuje před svým zakuklením čtyřicet kilogramů lístků této rostliny! Když se housenky bource morušového zakuklují, vytéká jim ze žláz na hlavě sekret, který na vzduchu tuhne. Říká se mu přírodní hedvábí. Při zakuklování se housenka zavinuje do tří až čtyř kilometrů jemných hedvábných nití (přírodního hedvábí). Charakteristickým znakem je decentní lesk.

V případě mechanického poškození hedvábného koberce tzn.: pokud je část koberce vytržena (nejčastěji roh díky domácím mazlíčkům), je nutné oslovit restaurátora, který osnovu koberce dováže a materiál dobarví na odpovídající odstín. Obrátit se na restaurátora doporučujeme také pro přišití třásní. Naše firma toto odborné restaurování zajišťuje.

Hedvábný koberec čištěný špatně pomocí stroje Extraktor
Hedvábný koberec čištěný špatně pomocí stroje Extraktor